⭕️ آیا خداوند موقع جدایی از پیامبر (ص)، به جای خداحافظی، “یا علی” گفت⁉️ ❌ از پیغمبر سئوال شد: یارسول الله! ما وقتی صحبتمون با یکی تموم میشه، پایان کلاممون، او را به خدا می سپاریم، به زبان فارسی می گوییم: “خداحافظ” و به زبان عربی می گوییم: “فی امان الله”. ❌ اگر بدون خداحافظی کردن، در وسط سخن گفتن از او جدا بشیم، نوعی بی ادبی می پنداریم… ❌ شما وقتی در معراج با خدا هم صحبت شدید ، پایان جمله که نمی توانستید به ذات خدا عرضه بدارید: “تو را به خدا می سپارم”. پس آخرین جمله ی رد و بدل شده بین شما و خدا چه بود⁉️ . ⛔️ حضرت فرمودند: “پایان صحبت، خداوند سبحان به من “یاعلی” گفت. من نیز به خدای خود “یا علی” گفتم. این آخرین جمله بین من و ذات مقدس خدا بود. . یاعلی خدمت شیعیان مرتضی علی (ع)

🔻🔻🔻

1⃣ آنچه در پرسش آمده است در روایات وجود ندارد، بلکه در برخی از منابع روایی چنین آمده است:

🌹 از عبد الله بن عمر نقل شده است: از رسول خدا(ص) پرسیده شد خدا در شب معراج چگونه با تو سخن گفت و چگونه تو را مخاطب قرار داد؟ آن‌حضرت فرمود: «مرا به زبانی مانند زبان على بن ابی‌طالب مخاطب قرار داده سپس به من الهام کرد که بگو: پروردگارا! تو با من سخن می‌گویی یا على؟! سپس فرمود: اى احمد! من چیزى هستم ولى از همه چیزها فاصله دارم مانند چیزهاى دیگر نیستم و من به مردم قیاس نمی‌شوم و به موجودات تعریف نمی‌شوم. تو را از نورم آفریدم و على را از نور تو آفریدم او را به رازهاى نهانى دل تو آگاه کردم من کسى را به سوى دل تو دوست‌تر از على بن ابی‌طالب پیدا نکردم سپس با زبان على با تو سخن گفتم تا دلت آرام بگیرد».

2⃣ روایت نیز به طور غلط معنا شده و چیزی به روایت نسبت داده شده که هیچ ارتباطی با روایت ندارد.

💠 خداوند متعال در شب معراج با پیامبر (ص) صحبت میکنه. این تکلم با صدای امیرالمؤمنین انجام شده. یعنی صدایی که از ناحیه خدا به گوش پیامبرش می رسید، شبیه صدای امیرالمؤمنین بوده است.

💠 پیامبر (ص) وقتی صدا رو می شنوه (چون شبیه صدای امیرالمومنین بوده)، می فرماید:
“یا رب! انت خاطبتنی ام علی؟
پروردگار من! تو مرا صدا زدی یا علی؟ ”

✅ نقطه حساس اینجاست. یه مثال میزنم. من کنار شما هستم. صدایی می شنوم مثل صدای رهبر، ازت می پرسم تو من رو صدا زدی یا رهبر؟
آیا در این مثال کسی میگه من صدای “یا رهبر” رو شنیدم؟؟؟؟!!!!! خیر.

💠 ایشان هم فرمودند صدا متعلق به شماست یا علی(ع)؟
یعنی این صدا این قدر به صدای امیرالمؤمنین شباهت داشت که پیامبر (ص) مردد می شوند که صدا متعلق به کیست.
🌺 نه این که خدا “یا علی” فرموده باشد. 🌺

3⃣ حرف “یا” در زبان فارسی برای تردید بین دو چیز استفاده می شود.مثلا تهران برم یا مشهد؟ پنیر بخورم یا کره؟ آدم خوبی باشم یا بد؟ و . . .

💠 و در زبان عربی موقعی استفاده می شود که بخواهیم کسی را صدا بزنیم مثل یا حسن! یا حسین! یا علی! و . . .

💠 وقتی سراغ متن عربی روایت میریم، متوجه می شویم که نوشته “… انت خاطبتنی ام علی؟”
“ام” در این روایت هم معنای “یا” در زبان فارسی است و کسانی که ترجمه فارسی روایت رو دیدند، گمان کردند که این “یا” همان چیزی است که در زبان عربی در موقع صدا زدن افراد بکار می رود و حال آنکه این “یا” که در ترجمه دیده میشه همون یاء تردید زبان فارسی است.

https://eitaa.com/myar97/394

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *