❌ چرا ملاها و روضه خوان ها تو محرم پول می گیرن⁉️ آشپز مفتی آشپزی می کنه، آبدارچی هیات مفتی چای می ریزه و …⁉️ مگه مداح ها و روضه خوان ها برای امام حسین (ع) نمی خونند، پس چرا پول می گیرند⁉️

 

🔻🔻🔻

1⃣ در سیره معصومین علیهم السلام آمده که آن ها نسبت به کسانی که مصائب اباعبدالله را بیان می کردند و یا در مصیبت ایشان شعری می سرودند، ارزش و اهمیت فوق‌العاده ای قائل بودند و علاوه بر تقدیر زبانی، بخشش مالی هم می کردند.

🔸1.1 امام رضا (ع) به هر کدام از جناب «دعبل» و «ابراهیم بن العباس» دو شاعر معروف اهل بیت (ع)، تک تک 20 هزار درهم و سکه ی نقره که نام آن حضرت روی آن ها به امر مامون حک شده بود به پاس یک شعر در مرثیه ی اهل بیت (ع) و امام حسین (ع) هبه کردند و صله دادند.

🔸1.2 امام کاظم (ع) تمام هدایای خلیفه در روز نوروز را به پاس 3 بیت شعر در رثای امام حسین (ع) که یک پیرمرد خوانده بود به او صله دادند.

🔸1.3 امام سجاد(ع) خرج 40 سال زندگی فرزدق ، شاعر معروف را یک جا به او داد به پاس یک شعر که در مدح اهل بیت و امام سرود و آن را در حضور هشام خلیفه ی غاصب در مسجد الحرام خوانده بود. عجیب تر آنکه امام سجاد (ع) از او عذر خواهی کرد که کاش بیشتر داشتم و به تو صله می دادم.

♦️اما در رابطه با سایر خدام حسینی، نه چنین توجهی دیده شده و نه چنین بخشش هایی صورت گرفته است.

✔️ امروزه نیز به “پیروی از سنت اهل بیت”، هدایایی را برای ذاکرین و مادحین اهل بیت در نظر می گیرند و با الگو گرفتن از آن ها، خود را به راه و روش اهل بیت نزدیک تر می کنند.

2⃣ پذیرفتن هدایایی که به خاطر تبعیت از سنت اهل بیت به ذاکرین و مادحین اهل بیت داده می شود، نه تنها ناپسند نیست بلکه مورد تایید امام معصوم نیز هست.

🔸امام رضا (ع) پس از پایان قصيده تائبیه دعبل، بلند شدند و به درون خانه رفتند و بعد از ساعتی خادم ایشان با كيسه‏اى از زر كه داراى يك صد دينار بود بيرون آمد، و آن را به دعبل داد و به او گفت: مولايت فرموده است: اين كيسه زر را نفقه خود كن.

🔸دعبل گفت: بخدا سوگند من‏براى اخذ صله بدين جا نيامده‏ام و اين قصيده را به طمع مال نسروده‏ام، و مال را نستاند و ردّ كرد، و تقاضاى جامه‏اى از جامه‏هاى آن حضرت را نمود كه بدان تبرّك جسته و خود را مشرّف بآن جامه نمايد.

🔸آقا فرمودند: به دعبل بگو اين مال را بپذيرد زيرا بدان محتاج خواهد شد

🔸پس امام عليه السلام جبّه‏اى خزّ با همان كيسه زر توسّط خادمش به او عطا فرمود.

3⃣ آنچه مذموم است این است که شرط کنند که ما این قدر میگیریم و می خوانیم اما مداحان و روضه خوان ها شرط نمی کنند.

 

https://eitaa.com/myar97/439

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید